تمیز کردن کفش

آیا شما از جمله کسانی هستید که همیشه کفش های خود را بی عیب و نقص نگه می دارند یا برعکس، زمانی را برای مراقبت از آنها پیدا نمی کنید؟ مانند همه ی لباس‌ها، کفش‌های ما نیز نیاز به مراقبت ویژه دارند، مخصوصا کفش‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. امروز در وبلاگ لیو هپی به شما می گوییم که چگونه می توانید به راحتی و با هزینه کم از کفش خود مراقبت کنید. 

برای شروع، مهم است که توجه داشته باشید که تمیز کردن کفش شما ضروری است. ممکن است کار وقت گیری باشد، اما دوام و زیبایی ظاهری کفش شما از فداکاری شما سپاسگزار خواهد بود. علاوه بر این، ما می دانیم که برخی از انواع کفش وجود دارد که نیاز به مراقبت ویژه دارد.

بنابراین، در پست امروز قصد داریم نکاتی را در مورد صحیح ترین و آسان ترین روش تمیز کردن کفش به شما ارائه دهیم.

تمیز کردن صحیح کفش 

اول از همه، باید در نظر بگیرید که کفش مورد نظر از چه موادی ساخته شده است: مصنوعی، چرم، جیر، پارچه یا موارد دیگر. مخصوصاً در مورد کفش‌های ظریف‌تر، مانند کفش‌های جیر یا پارچه بسیار مهم است که همیشه دستورالعمل های روی برچسب کفش را بخوانید تا به کفش های خود آسیب نرسانید.

نکات تمیز کردن را که برای شما آماده کرده ایم مطالعه کنید!

چگونه کفش های کتانی را تمیز کنیم

به طور کلی کفش های اسپرت از جمله کفش هایی هستند که بیشتر مورد استفاده روزانه قرار می گیرند و در نتیجه بیشترین کثیف شدن را دارند، به خصوص اگر برای ورزش استفاده شوند.البته با وجوداین که بیشتر کثیف می‌شود، راحت‌تر هم تمیز می‌شود، بنابراین اغلب آن را بشویید.

در زیر دو روش برای تمیز نگه داشتن کفش و حفظ ظاهر نو آن ارائه شده است.

تمیز کردن کفش های کتانی

توری ها و کفی کفش باید برداشته شود و در آب سرد با صابون ملایم خیس شود. سطح پا و زبانه ی کفش را باید با یک برس خشک مسواک زد تا گرد و غبار یا کثیفی که ممکن است روی پارچه جمع شده باشد پاک شود.

سپس برس را با آب و صابون مرطوب کنید و کفش را با قدرت بیشتری مسواک بزنید. لازم نیست پارچه را خیس کنید، فقط آن را مرطوب کنید! برای از بین بردن آب باقیمانده، کفش ها را با یک پارچه خشک پاک کنید و اجازه دهید کفش ها حداقل دوازده ساعت در مکانی با تهویه مناسب خشک شوند تا از ایجاد بوی بد جلوگیری شود.

شستن کفش های کتانی در ماشین لباسشویی

علیرغم اینکه شستن کفش در ماشین لباسشویی کمترین زحمت را دارد، سازندگان کفش توصیه می کنند این کاررا انجام ندهید. با این حال، اگر می خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است آن ها را به یک خشکشویی ببرید تا کفش هایتان را به طور حرفه ای تمیز کند. اگر می خواهیددر زمان و هزینه صرف جویی کنید، می توانید این نکات را دنبال کنید تا همه چیز بهتر پیش برود.

ابتدا گل و غبار اضافی را قبل از قرار دادن کفش در دستگاه با برس پاک کنید. بند کفش ها را بردارید تا در درام ماشین لباسشویی گیر نکنند و همراه با کفش در یک کیسه توری جداگانه برای شستشو قرار دهید.

کفش های خود را در دمای بالای 30 درجه نشویید زیرا رویه ی کفش راچروک و به آن آسیب می زند.

بگذارید حداقل 24 ساعت در مکانی تهویه شده و دور از نور مستقیم خورشید خشک شوند. همچنین می توانید داخل کفش ها را در حین خشک شدن با روزنامه پر کنید تا از تاب برداشتن آن ها جلوگیری کنید.

تمیز کردن کفش های جیر یا نوبوک

کفش‌های جیر یا نوبوک به دلیل بافت مخملی خود ظریف‌تر هستند و به همین دلیل هرگونه بی‌احتیاطی در تمیز کردن آن‌ها را خراب می‌کند. بنابراین، هر چقدر هم از آن ها مراقبت کنید کم است!

استفاده از ضد آب در این نوع کفش ها می تواند نجات دهنده باشد،اما اگر این روش را انتخاب نکرده اید، باید در اسرع وقت لکه ها را پاک کنید تا به بافت کفش نفوذ نکنند.

توصیه می شود یک برس خشک با موهای سفت را به آرامی بر روی  زیره ی کفش بکشید تا کثیفی های انباشته شده از بین برود.

سپس با یک برس نرم، رویه کفش را در یک جهت شانه کنید تا در حالت اولیه بماند. بسیار مهم است که هرگز برای تمیز کردن این نوع کفش ها از آب استفاده نکنید و همه ی قسمت های آنها را به طور یکنواخت تمیز کنید، زیرا اگر فقط یک قسمت را تمیز کنید، در مقایسه با بقیه ی قسمت ها تفاوت رنگ ایجاد می شود.

در نهایت یک اسپری محافظ جیر به کفش بزنید تا بتواند برای مدتی طولانی فرم درست خود را حفظ کند.


لکه های خاص تری وجود دارد که از بین بردن آنها نیاز به کارهای دیگری دارد:

گریس: محل لکه را با برس و آب داغ پاک کنید.

گل و لای: اگر کفش گل آلود است، اجازه دهید لکه به طور طبیعی خشک شود. سپس با یک برس کوچک، کثیفی را پاک کنید، مطمئن شوید که دیگر کثیف نشود. اجازه دهید دوباره به طور طبیعی، در نور خورشید خشک شود.

آدامس یا موم: کفش های کثیف را در یک کیسه پلاستیکی دربسته قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید. البته؛در یخچال! چند ساعت صبر کنید تا کثیفی ها سفت شوند و با برس آن را به صورت تکه تکه بردارید.

خون: لکه ها را با پنبه مرطوب شده با پراکسید هیدروژن پاک کنید. پنبه را روی لکه فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

جوهر: اگر لکه ناشی از جوهر هنوز مرطوب است، از یک حوله برای جذب آن استفاده کنید. اگر جوهر از قبل خشک شده است، از پنبه ای که با الکل مرطوب شده است استفاده کنید.

تمیز کردن کفش های چرمی یا ورنی

وقتی صحبت از کفش های چرم و ورنی می شود،می دانیم که تمیز کردن آن آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سطح کفش ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و ... تمام! بگذارید کفش ها به طور طبیعی در مکانی با تهویه مناسب خشک شوند.

اگر می‌خواهید چین و چروک یا لکه‌های کوچک را از بین ببرید، از روغن یا واکس مخصوص استفاده کنید.

نحوه تمیز کردن صندل های کنفی

وقتی تابستان می رسد، خانم ها دوست دارند صندل بپوشند و صندل های کنفی بیشترین استفاده را دارند، بنابراین راحت تر کثیف می شوند. چگونه می توان آنها را بدون آسیب رساندن به آنها تمیز کرد؟ در این مورد، توصیه می شود تا حد امکان آنها را مرطوب کنید. یک پارچه مرطوب با کف صابون را روی کفش ها بکشید.

در صورت لزوم صندل ها را با حرارت متوسط سشوار خشک کنید.سشوار را روی آن حرکت دهید تا صندل بیش از حد گرم نشود.

بوهای نامطبوع را از بین ببرید

جوش شیرین راه حل خوبی برای از بین بردن رطوبت از داخل کفش است.

هنگام شستن کفش های خود، جوش شیرین را در آب گرم به نسبت 4 فنجان آب به یک فنجان جوش شیرین مخلوط کنید – به یاد داشته باشید که بیرون و داخل کفش را نیز بشویید.

اگر کفش‌هایتان را نمی‌شویید، در داخل آن ها بکینگ پودر بپاشید، تکان دهید و بگذارید کمی بماند، این کار را گاهی انجام دهید.

نگهداری از کفش ها

برای کمک به حفظ کیفیت و دوام بیشتر کفش‌هایتان، چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. 

اگر عادت دارید وقتی به خانه می رسید کفش های خود را در بیاورید و آنها را در جاکفشی بگذارید، پس بس کنید! از بستن کفش خودداری کنید، اجازه دهید به طور طبیعی تهویه شود. اگر می توانید یک ورق روزنامه یا کاغذ جاذب داخل آن قرار دهید تا رطوبت ناشی از تعریق را جذب کند و از بوهای بد و ایجاد باکتری های قارچ زا جلوگیری شود.

سعی کنید به طور مرتب آنها را با برس یا پارچه تمیز کنید تا از جمع شدن کثیفی جلوگیری کنید و ترجیحاً حداقل ماهی یک بار آنها را بشویید.

شکی نیست که بهترین راه برای مراقبت از کفش خودداری از قرار گرفتن آنها در معرض دما و رطوبت بالا است، مگر اینکه ضد آب باشند، همیشه آنها را خشک و ترجیحاً تمیز نگه دارید.

حالا دیگر بهانه ای برای تمیز نکردن کفش هایتان ندارید!

نکات ما را دنبال کنید وآنها را با دوستانتان به اشتراک بگذارید!